معرفی و بررسی کتاب‌هایی با موضوع آزار و اذیت جنسی کودکان

سال‌هاست به این موضوع فکر می‌کنم که رمان یا داستان کوتاهی در مورد سواستفاده‌ی جنسی از کودکان بنویسم. کتابی که هم مادران و هم جامعه را از خطرات احتمالی آگاه کند. کتابی که تا حدی چشم‌هایمان را به خوی وحشی و ظالم امیال نفسانی باز کند. به همین دلیل تصمیم گرفتم چند نویسنده که در این حوزه اثری نوشته و منتشر کرده‌اند را معرفی کنم.

هنوز جرئت‌اش را نداریم

متاسفانه هرچه گشتم هیچ نویسنده‌ی ایرانی‌ای پیدا نکردم که در این رابطه حتی مطلبی کوتاه منتشر کرده باشد. تنها مطلبی که به آن برخوردم کتابی بود با عنوان تربیت جنسی کودک بر اساس ادبیات نمایشی نوشته‌ی الناز غفاری، که به عنوان کتاب‌های تربیت کودک استفاده می‌شود و در دسته‌ی رمان‌ها و داستان‌های کوتاه قرار نمی‌گیرد. به این ترتیب به سراغ ادبیات کشورهای دیگر رفتم و حدود صد کتاب پیدا کردم که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به این موضوع اشاره کرده‌اند.

به خاطر یک بچه و پدوفیلی

از آنجایی که از توان این مقاله خارج است، تصمیم گرفتم سه کتاب اول به همراه نویسندگانشان را معرفی کنم. اولین کتاب مربوط به نویسنده‌ی بریتانیایی استیوی ترنر است. این نویسنده درباره مسائل خانوادگی، تعلیق، ماوراءالطبیعه، داستان‌های مربوط به زنان و طنز تیره آثاری از خود به جای گذاشته است. رمان به خاطر یک بچه، یکی از نوشته‌های خانم ترنر، در مورد مسئله‌ی پدوفیلی، میل جنسی به کودکان، یا کودک‌کامی، یک ناهنجاری روانی است و عبارت است از تمایل جنسی عودکننده یا تحریک جنسی نسبت به کودکان زیر ۱۳ سال. جینی فورد خوشحال از به دست آوردن شغل مورد علاقه‌اش خانه‌داری، وارد مجموعه‌ی جدیدی می‌شود. با این حال شادی او دوام زیادی پیدا نمی‌کند. در حین تمیز کردن، متوجه یک شبکه پنهان پدوفیلی در آن مجموعه می‌شود. موضوع زمانی پیچیده‌تر و شوک برانگیزتر می‌شود که جینی برحسب اتفاق می‌بیند تمام افرادی که می‌شناسد و به آنها اعتماد دارد نیز در این شبکه هستند. او که دیگر نمی‌تواند با وجدان خود کنار بیاید، تصمیم می‌گیرد راهی برای کمک به همه کودکان درگیر در این موضوع پیدا کند. اما در همین حین متوجه می شود که ناخواسته تمام خانواده خود را در معرض خطر قرار داده است.

فرزند شب پل ارتباطی گذشته و حال

کتاب بعدی فرزند شب، نوشته‌ی آنا کوین، نویسنده‌ی آمریکایی است. این اولین رمانی است که تاثیر تجربیات آسیب‌زای دوران کودکی و خط شکننده‌ی بین گذشته و حال را به طور نفس گیری مورد بررسی قرار می‌دهد. شخصیت اصلی داستان نورا براون درگیر و دار زندگی روزمره ناگهان دچار توهماتی می‌شود که کارش را به دکتر مغز و اعصاب و روانشناس می‌کشاند. آنچه در گذشته خاطره‌ای تلخ بوده، حالا تبدیل به توهمی وحشتناک شده است و زندگی روزمره‌ی نورا را دچار اختلال کرده است. پس از مراجعه به روانشناس نورا بار دیگر خاطرات تلخ کودکی را به یاد می‌آورد.

همزاد و تاوان اعتماد

سومین و آخرین کتاب، همزاد، مربوط به نویسنده‌ای پرتقالی به نام کارلوس میگل باروس است. سوزانا قل کوچک از دخترهای دو قلوی هریت است که از شش سالگی مورد آزار و اذیت جنسی شدید تونی، دوست پسر مادرش قرار می‌گیرد. پس از یک سال آزار و اذیت سوزانا تصمیم می‌گیرد به همراه خواهرش آنتوانت از خانه فرار کند. او فکر می‌کند بودن در هرجایی از ماندن با تونی در یک خانه امن‌تر خواهد بود. اما این تنها آغاز داستان زندگی سخت او است و داستان پایانی غم‌انگیز و غافل‌گیر کننده دارد.

برای بار دوم می‌خواهم کلمه‌ی متاسفانه را به کار ببرم، زیرا من هم مثل شما هنوز این رمان‌ها را نخوانده‌ام و تنها توانسته‌ام به خلاصه‌ای از آنها دست پیدا کنم. اما به زودی آنها را خواهم خواند و گزارشش را همین‌جا به اشتراک خواهم گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *